Nowe artykuły

czwartek, 21 września 2017

Świetlik łąkowy - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Świetlik łąkowy
Świetlik łąkowy – Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki( Euphrasia rostkoviana Hayne)

Główny rejon naturalnego występowania świetlika to środkowa Europa. W Polsce występuje szczególnie w rejonach południowych, także w górach aż po regiel górny, na wilgotnych łąkach, pastwiskach, torfowiskach i brzegach lasów.

Jest niewielką rośliną do 40 cm silnie rozgałęzioną. Żyje półpasożytniczo na korzeniach niektórych roślin łąkowych.

Liście ma ciemne ogonkowe, ułożone naprzeciwlegle, są owalne, brzegiem ząbkowane, w czasie kwitnienia od dołu łodygi obumierające.

Na szczycie pędów tworzą się groniaste kwiatostany. Poszczególne kwiatki są drobne, białe z fioletowymi żyłkami i z żółtą plamką na dolnej wardze. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki – stąd ich nazwa. Kwitnie od lipca do września. 

Owocem jest torebka z drobnymi nasionami. W Polsce występuje 15 gatunków świetlika, które są do siebie bardzo podobne i mają taką sama wartość leczniczą.

Świetlik zbiera się w miejscach masowego występowania, ścinając ulistnione pędy w okresie kwitnienia, ale przed momentem wytworzenia torebek nasiennych. Suszy się je rozłożone cienką warstwą. Surowcem jest ziele.

Co zawiera świetlik łąkowy - skład i działanie:

Ziele świetlika zawiera glikozydy (aukubina), garbniki, żywice, gorycze, sole mineralne (magnez, miedź), olejki eteryczne i kwasy organiczne, (kawowy), karotenoidy oraz związki kumarynowe.
Ma działanie przeciwzapalne i ściągające.

Świetlik łąkowy zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziele świetlika stosuje się głównie zewnętrznie w chorobach oczu – zapalenie spojówek, przy światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu, szybkim męczeniu się wzroku – w postaci przemywań i okładów.Świetlik łąkowy postać leku:

Odwar - 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanką letniej wody, wymieszać i ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki odwaru. Odwar można stosować do okładów lub przemywań.

Kataplazm - 4 łyżki ziela świetlika zalać szklanka wrzątku. Rozparzone ziele zawinąć w płótno i używać jako kompres.

Wyciąg - 1 łyżkę ziela świetlika zalać szklanka przegotowanej letniej wody i pozostawić na 6 godzin, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance wyciągu.

Ziołowa mieszanka na zapalenie powiek:
½ łyżki ziela świetlika
½ łyżki kwiatów rumianku

Całą mieszankę ziół zalać 1 ½ szklanki wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 15 minut, przecedzić. Odwar stosować do okładów i przemywania oczu, w stanach ostrych i podostrych.
Można odwar zmieszać w równych częściach z dobrą śmietaną, w tak przygotowanym odwarze ze śmietana nasączać tampony z waty i przykładać na oczy, na noc, przywiązać opaską. Rano zdjąć, przemyć oczy odwarem ziołowym, powtarzać tą czynność przez kilka dni.

Ziołowa mieszanka na okłady do oczu:
10 g ziela świetlika
10 g ziela przywrotnika
10 g kwiatów rumianku
10 g kwiatów nagietka
10 g kwiatów chabru

 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2/3 szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Napar stosować do ciepłych okładów, przy zapaleniu brzegów powiek, i spojówek. Napar przykładać 3 – 5 razy w ciągu dnia na około 20 minut, można przykładać na noc owiązując oko przepaską.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.