Nowe artykuły

niedziela, 3 września 2017

Tasznik - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Tasznik
Tasznik –Tasznik pospolity, tobołki pastusze, bydelnik (Capsella bursa –pastoris L.Med.)

Tasznik chwast pospolity trudny do wytępienia, występujący na polach, pastwiskach, ugorach, pod płotami.

Na wiosnę wypuszcza rozetę liści przyziemnych, później prostą łodygę dochodzącą do 50 cm wysokości.

Kwiaty ma białe, drobne, zebrane na szczycie, po przekwitnięciu tworzą one sercowate owocki, przypominające kształtem dawne torby pastusze – stąd nazwa.

Ziele zbiera się na początku kwitnienia, a więc w kwietniu i w maju, ścinając roślinę nad ziemią wraz z liśćmi rozetowymi. Po oczyszczeniu ziele suszy się. Surowcem jest ziele.

Co zawiera tasznik - skład i działanie:

Ziele zawiera związki flawonoidowe, aminy (histaminę i tyraminę), cholinę, acetylocholinę, kwasy organiczne.

Ma działanie przeciwkrwotoczne.

Tasznik zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziele tasznika stosowane jest przede wszystkim w obfitych, przedłużających się krwawieniach miesiączkowych – stosować po uzgodnieniu z lekarzem, pomocniczo w uporczywych krwawieniach z nosa.


Tasznik postać leku:

Macerat - 1 łyżkę ziela tasznika zalać szklanką letniej przegotowanej wody. Odstawić na 5 godzin, przecedzić. Pić 3 -5 razy dziennie po szklance maceratu.

Wyciąg z dodatkiem krwawnika - 1 łyżkę ziela tasznika i 1 łyżkę ziela krwawnika, zalać szklanką letniej przegotowanej wody, odstawić na 5 godzin, przecedzić. Pić 3 -5 razy dziennie po szklance wyciągu.

Sok - 10 dag świeżego ziela tasznika zmiażdżyć, wyciśnięty sok pić 2 -3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Leki przyrządza się tylko na zimno.

Nalewka z tasznika – 100 g ziela tasznika zmiksować, zalać ½ szklanki spirytusu, dokładnie wymieszać, zamknąć, i odstawić w temperaturze pokojowej na 10 dni często wstrząsając.
Po tym czasie dokładnie przefiltrować do buteleczki, przechowywać w lodówce.
Nalewkę można stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, w nadmiernych krwawieniach u kobiet, oraz w krwawieniach przewodu pokarmowego i dróg moczowych.
Nalewkę pić po 8 – 10 kropli w ½ szklanki naparu z ziela przywrotnika, 2 razy dziennie między posiłkami . Nalewkę można stosować w bolesnych miesiączkach.

Ziołowa mieszanka moczopędna :
25 g ziela tasznika
25 g ziela serdecznika
25 g ziela uczepu trójdzielnego
50 g ziela krwawnika
50 g ziela nawłoci

2 łyżki mieszanki ziół zalać 1 ½ szklanki wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 2 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić do termosu.
Pić odwar po ½ szklanki, 2 – 3 razy dziennie miedzy posiłkami, stosować w schorzeniach dróg moczowych, szczególnie w przypadku krwiomoczu.

Ziołowa mieszanka na niewydolność wątroby:
50 g ziela tasznika
50 g ziela rzepiku
25 g ziela krwawnika
25 g ziela drapacza lekarskiego
25 g ziela pięciornika gęsiego
25 g kwiatów rumianku
25 g liści orzecha włoskiego

2 łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem około 20 minut, przecedzić. Pić napar po ½ - 2/3 szklanki, 2 – 3 razy dziennie, 1 godzinę przed jedzeniem.
Napar stosować w niewydolności wątroby, w stanach po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby i jej uszkodzeniu przez substancje toksyczne, można także stosować w zaburzeniach trawiennych.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.