Nowe artykuły

piątek, 22 września 2017

Tatarak

Tatarak
Tatarak – Ajer, szuwar ,tatarskie ziele, łabuzie ( Acorus calamus L.)

Tatarak pochodzi z południowo – wschodniej Azji, do nas przywędrował prawdopodobnie z Tatarami.

W Polsce występuje powszechnie, Przeważnie w dużych zespołach nad brzegami wód stojących – jeziora, stawy, rzeki, w miejscach wilgotnych bagnistych i na podmokłych łąkach.

Tatarak jest byliną o wysokości od 50 -120 cm, o grubych, czołgających się , silnie rozgałęzionych kłączach, z których wyrastają mieczowate liście na szczycie zaostrzone.

Łodygę ma trójboczną, u nasady czerwonawą, zakończoną kolbowatym kwiatostanem, złożonym z kwiatów drobnych, niepozornych, barwy żółtozielonkawej.

Kwiaty tataraku w naszej strefie klimatycznej nie ulegają przekształceniu w owoce i roślina rozmnaża się jedynie przez kłącze.

Kłącze zebrane wiosną ma najlepsze działanie lecznicze. Rośliny wyciąga się z wody, odcina części nadgniłe i nadziemne. Po opłukaniu surowiec rozkłada się i lekko podsusza. Kłącze należy okorować, pokroić i suszyć. Zapach kłącza jest silny, aromatyczny, smak lekko palący, gorzki. Surowcem jest kłącze.

Co zawiera tatarak - skład i działanie:

Kłącze jest przede wszystkim źródłem olejku lotnego, w skład którego wchodzą seskwiterpeny, terpeny, ketony, azarony, metyloeugenol. Poza tym gorycze, garbniki, śluzy, skrobia.
Ma działanie słabo moczopędne, reguluje wydzielanie soków trawiennych, pobudza apetyt, działa ściągająco i przeciwzapalnie.

Tatarak zastosowanie w lecznictwie domowym:

Kłącze tataraku stosowane jest w przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego – w niestrawności i nieżycie żołądka, nadkwaśności treści żołądkowej, owrzodzeniu żołądka, oraz do płukania jamy ustnej i gardła łagodzi stany zapalne działa ściągająco, łagodzi bóle zębów.

Tatarak postać leku:

Napar - 1 łyżkę kłącza tataraku zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie przed jedzeniem po ½ szklanki naparu. Napar można też stosować do płukania głowy przy łupieżu i łojotokach

Żucie kłącza tataraku łagodzi ból zębów.

Nalewka - 20 g kłączy tataraku zalać 100 ml 45% alkoholu, pozostawić w ciemnym miejscu na 8 dni. Odcedzić ,zlać do butelki. Podawać po 15 kropli na 30 minut przed jedzeniem lub po jedzeniu jako środek wiatropędny.

Ziołowa mieszanka - zmieszać 2 łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku, 1 łyżkę ziela skrzypu. Mieszankę ziół w całości zalać 3 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić.
Odwar stosować do obmywania głowy przy łupieżu i przy łojotokowym zapaleniu owłosionej części skóry głowy. Odwar można także stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych, oraz do obmywania sromu i odbytu, a gdy rozcieńczymy równą ilością wody i odwaru do irygacji.

Ziołowa mieszanka przeciwpadaczkowa:
50 g rozdrobnionego kłącza tataraku
50 g ziela serdecznika
50 g ziela glistnika
25 g ziela dziurawca
25 g ziela marzanki wonnej
25 g liści bobrka

Do termosu wsypać 3 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić napar po ½ - 2/3 szklanki, 2 – 3 razy dziennie między posiłkami. Napar stosować jako środek rozkurczowy i uspokajający, a także pomocniczo w padaczce, oraz nerwicy wegetatywnej, polecany jest również w podnieceniu nerwowym i i w trudnościach z zasypianiem.

Ziołowa mieszanka na dolegliwości trzustki:
50 g rozdrobnionego kłącza tataraku
50 g rozdrobnionego korzenia mniszka
25 g szyszek chmielu
25 g mięty pieprzowej
25 g rozdrobnionego korzenia pokrzywy
25 g ziela macierzanki lub tymianku

Mieszankę ziół dokładnie sproszkować można w młynku do kawy, wsypać do słoika i szczelnie zamknąć. 5 łyżek sproszkowanej mieszanki wsypać do 200 g miodu lub powideł czy dżemu dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę stosować po 1 – 2 łyżeczki, 1 – 2 razy dziennie, przez dłuższy okres czasu. Można nie mieszać sproszkowanych ziół tylko 1/3 – ½ łyżeczki proszku wsypać do 1/3 szklanki wody i wypić. Mieszanka działa regulująco na wydzielanie żółci i soku trzustkowego, poprawia trawienie, oraz przyswajanie pokarmów, i ma także właściwości przeciwzapalne.

Ziołowa mieszanka na kamicę żółciową – zmieszać w równych częściach:
rozdrobnione kłącze tataraku
ziele glistnika
liście mięty pieprzowej
rozdrobnione korzenie mniszka
rozdrobnioną korę kruszyny
ziele szanty, ziele pięciornika gęsiego

2 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki wody ciepłej odstawić na 1 godzinę, ogrzać do zagotowania ale nie gotować, ponownie odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić napar po 2/3 szklanki, 3 razy dziennie, stosować jako środek przeciwbakteryjny, rozkurczowy, żółciotwórczy i przeciwzapalny w zapaleniu pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, a także pomocniczo w zapaleniu trzustki i w kamicy żółciowej.

Ziołowa mieszanka na łysienie:
80 g mieszanki ziołowej Kapilosan
25 g liści brzozy
25 g rozdrobnionego kłącza tataraku

4 łyżki mieszanki ziół, zalać 1 litrem wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 3 minut, przecedzić do minki. Odwarem zmywać owłosioną skórę głowy, lekko masując, nie wycierać, tylko zawinąć w ręcznik na 30 minut.
Przed zmywaniem odwarem, należy umyć głowę, najlepiej mydłem dziegciowym lub siarkowym. Zmywanie odwarem stosować co 2 – 3 dni, a gdy nastąpi poprawa, raz na tydzień.

Ziołowa mieszanka na potencję:
50 g rozdrobnionego kłącza tataraku
50 g ziela pięciornika gęsiego
50 g kwiatów nagietka
25 g liści melisy
25 g liści pokrzywy
25 g ziela ruty

1 ½ łyżki mieszanki ziół, zalać 2 szklankami ciepłej wody, odstawić na 30 minut, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia ale nie gotować, ponownie odstawić na 10 minut, przecedzić. Napar pić po 2/3 szklanki, 2 – 3 razy dziennie miedzy posiłkami, dobrze jest równocześnie przyjmować 1 kapsułkę witaminy E. Odwar działa ogólnie wzmacniająco.

Ziołowa kąpiel wzmacniająca:
50 g rozdrobnionego kłącza tataraku
25 g ziela przywrotnika lub liści pokrzywy
25 g kwiatów lipy

Całą mieszankę ziół zalać 3 litrami wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, odstawić na 10 minut. Przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości, zioła po odcedzeniu wsypać do płóciennego woreczka, dobrze zawiązać i włożyć do wanny.
Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Początkowo kąpiel powtarzać co 2 – 3 dni przez 2 tygodnie, później co 3 – 5 dni przez 2 miesiące. Taka kąpiel działa ogólnie wzmacniająco i zwiększa potencję.

Kąpiel z olejkiem tatarakowym - do 4 łyżeczek olejku tatarakowego, wlać do ½ wanny wody o temperaturze 37 stopni. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Kąpiel z olejkiem tatarakowym ma działanie uspokajające, przeciwświądowe, a także przeciwzapalne i bakteriobójcze w niektórych chorobach skórnych.

Calmagina – Herbapolu – są to tabletki zawierające kłącze tataraku, wyciąg z krwawnika i tysiącznika oraz olejek koprowy.
Zalecane dawkowanie 1 – 2 tabletek, 2 – 3 razy dziennie, 30 minut przed jedzeniem, popić niewielką ilością wody. Tabletki można stosować przy braku łaknienia, a także w nieżytach przewodu pokarmowego.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.