Nowe artykuły

piątek, 22 września 2017

Topola - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Topola –Topola czarna, topola nadwiślańska, sokora ( Populus nigra L.)

Drzewo o wysokości 15-30 metrów.

Korona luźna, rozpostarta, kora ciemnobrunatna, liście szeroki.
Owocem jest torebka pękająca dwiema klapami.

Topola występuje nad brzegami wód, w lasach liściastych, często bywa sadzona.

Pączki topoli zbiera się wczesną wiosną – gdy zaczynają pęcznieć – po ścięciu gałęzi, i suszy.
Surowcem są pączki. Podobnego surowca dostarcza topola osika.

Co zawiera topola - skład i działanie:

Pączki zawierają związki salicylowe (salicyna, popelina, salicylopopulina), flawonoidy, olejek lotny, garbniki, woski i żywice.
Ma działanie moczopędne, napotne i odkażające.

Topola zastosowanie w lecznictwie domowym:

Pączki topoli są stosowane w stanach zapalnych dróg moczowych, w skazie moczanowej –zwiększa wydalanie moczu, obniża poziom kwasu moczowego we krwi, a także w przewlekłych chorobach reumatycznych osób w wieku podeszłym.
Zewnętrznie – przyspieszają, gojenie ran, leczą stany zapalne skóry, polecane w żylakach odbytu –hemoroidy.


Topola postać leku:

Napar - 15 -30 g pączków topoli zalać 1 litrem wrzącej wody lub słodkiego wina, odcedzić po 30 minutach. Pić 1 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Zewnętrznie można stosować zmiażdżone pączki, i przykładać na chore miejsce.

Nalewka - 1 część pączków topoli, zalać 4 części spirytusu odstawić na 8 dni wstrząsając codziennie zawartością butelki. Po tym czasie nalewkę dokładnie przefiltrować do innego naczynia. Stosować 3 razy dziennie po 20 kropli na cukrze, przeciw chorobom pęcherza, nerek, nieżytom płuc i opłucnej.

Maść z pączków topoli - 1 łyżeczkę pączków z topoli rozetrzeć w moździerzu, dodać 30 g maści Alantan i dokładnie wymieszać. Maść z pączków topoli można stosować na trudno gojące się , żylakowe owrzodzenia nóg, żylaki odbytu i pęknięcia odbytu.

Mieszanka wzmacniająca - zmieszać w równych częściach:
rozdrobnione paczki topoli
rozdrobnione owoce dzikiej róży
rozdrobnione owoce jarzębiny
rozdrobnione owoce głogu
rozdrobnione owoce berberysu
dokładnie wymieszać

100 g mieszanki zalać 1 litrem przegotowanej wody, dodać 300 g cukru, 10 g drożdży, wymieszać, zamknąć słój i odstawić w temperaturze pokojowej na 5 dni. Po tym czasie przefiltrować do płynu dodać 50 g miodu, wymieszać i ponownie odstawić na 3 dni. Po tym czasie dodać 0,5 g kwasu benzoesowego, lub benzoesanu sodowego, i odstawić na 1 dzień. Rozlać do butelek.
Napój można pić ¼ - ½ szklanki, 1 – 3 razy dziennie, szczególnie wczesną wiosną jako ogólnie wzmacniający – jest to tak zwana kuracja wiosenna wzmacniająca – witaminowa. Napój ma działanie nie tylko wzmacniające ale reguluje przemianę materii, wydalanie moczu i wypróżnianie, a także zapobiega kamicy moczowej i żółciowej.

Powidełko moczopędne:
10 g pączków topoli
10 g rumianku
10 g kwiatów wiązówki
10 g liści brzozy
10 g ziela nawłoci

Wszystkie składniki mieszanki zmieszać i dokładnie zmielić na proszek. Sproszkowaną mieszankę ziół dodać do 50 g miodu lub powidła i dokładnie wymieszać. Powidełko można podawać dzieciom 1 – 2 łyżeczki 2 razy dziennie po jedzeniu, można popić wodą. Powidełko ma działanie wiatropędne, przeciwskurczowe, oraz moczopędne.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.