Nowe artykuły

piątek, 22 września 2017

Tymianek - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Tymianek
Tymianek –Tymianek właściwy, tymianek pospolity, (Thymus vulgaris L.)

Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, uprawiany jest w całej Europie, także w Północnej Ameryce i w północnej Afryce.

Jest również uprawiany w Polsce w południowych rejonach – w innych łatwo wymarza, na słonecznych piaszczystych glebach.

Tymianek jest krzewinką do 30 cm, o drobnych czterokanciastych pędach, dołem drewniejących, wzniesionych lub płożących się.


Ma drobne liście krótkoogonkowe, szarozielone, czasem spodem sinawe, pokryte gruczołkami olejkowymi.

Kwiaty ma drobne, zebrane główkowato w kwiatostany na szczytach pędów, koloru różowego lub fioletowego rzadziej białego. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Tymianek ma przyjemny zapach szczególnie silny przy roztarciu. Jest rośliną silnie miododajną, miód tymiankowy jest bardzo cenny ze względu na działanie lecznicze.

Ścina się ziele tuż przed pełnią kwitnienia i powtarza zbiór w drugiej połowie sierpnia. W pierwszym roku uprawy można otrzymać tylko jeden zbiór, a w następnych latach dwukrotny. Roślinę tnie się na wysokości 8 cm nad ziemią i suszy.

Co zawiera tymianek - skład i działanie:

Ziele tymianku zawiera olejek lotny, a w nim tymol, karwakrol, linalol, terpineol, borneol, geraniol, cyneol i pinen, garbniki i flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne, (kawowy i ursolowy), witaminę B1, sole mineralne oraz bliżej nie określone substancje antybiotyczne.

Tymianek ma działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, napotne, uspokajające, przeciwzapalne, regulujące trawienia.

Tymianek zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziela tymianku używa się często przy chrypkach, suchym kaszlu, i trudnościach w odkrztuszaniu, a nawet w astmie – stąd w schorzeniach górnych dróg oddechowych, a także do regulowania trawienia.
Natomiast zewnętrznie stosowane jest do płukania gardła, jamy ustnej, okładów przy czyrakach, trądziku, liszajach i wrzodach, a także do lewatywy przy owsikach.

Tymianek postać leku:

Napar - 1 łyżkę ziele tymianku zalać szklanką wrzątku , pozostawić pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po kieliszku napary. Napar ten można stosować płukania lub okładów.

Napar z dodatkiem anyżu - 1 łyżkę ziela tymianku i 1 łyżeczkę owoców anyżu zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem 10 minut, odcedzić, dodać 2 łyżki miodu lub syropu . Pić 2 -3 razy dziennie po 1 kieliszku naparu.

Odwar do kąpieli - 200 gramów ziela zalać 5 litrami wody i gotować kilka minut pod przykryciem, odstawić na 10 minut, przecedzić. Odwar dodać do kąpieli o temperaturze 38 C, która nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Kąpiel taka wpływa na organizm pobudzająco, wzmacniająco a także przeciwbólowo.

Napar wykrztuśny dla dzieci:
1 łyżkę ziela tymianku
1 łyżkę owoców anyżu
1 łyżkę kwiatu pierwiosnka

1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem 10 minut, odcedzić, napar osłodzić miodem. Podawać po 1 łyżce naparu co 2 godziny dzieciom jako środek wykrztuśny, napar ten poleca prof. Muszyński.

Napar z tymianku do lewatywy - 15 g ziela tymianku i 10 g kwiatów wrotycza zalać 1 litrem wrzątku, zaparzać pod przykryciem 20 minut, odcedzić Napar stosować do lewatywy przeciwko owsikom. Zachować dużą ostrożność, i nie podawać go do picia, gdyż wypicie naparu może wywołać niepożądane objawy uboczne – zatrucie.

Olejek tymiankowy stosowany jest tylko zewnętrznie na ropnie, wrzody, zakażenia promieniowcami i drożdżakami, na grzybice i w stomatologii, a także przy sterylizacji narzędzi chirurgicznych.

Mieszanka ziołowa przeciw lambliom:
50 g ziela tymianku
50 g rozdrobnionego kłącza tataraku
50 g rozdrobnionego korzenia omanu
25 g mięty
25 g liści orzecha włoskiego
10 g ziela piołunu

Zioła dokładnie wymieszać. 2 łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić do naparzania na 1 godzinę.
 Początkowo pić napar po ½ szklanki, 3 razy dziennie miedzy posiłkami przez jeden tydzień. Następnie przygotować napar z 1 ½ łyżki mieszanki ziół w ten sam sposób jak poprzednio i pić przez okres kilku tygodni. Napar z mieszanki ziół jest także skuteczny na glisty jelitowe i owsiki.

Septosan – Herbapolu - jest to mieszanka ziołowa zawierająca ziele tymianku, miętę, liść szałwii. 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Napar stosować do płukania jamy ustnej i gardła, 2 – 4 razy dziennie w stanach zapalnych i ropnych.
Syrop tymiankowy – Sirupus Thymi compositus ( Herbapolu) – syrop ma działanie wykrztuśne.

Tymianek wchodzi w skład leków ziołowych, jak; Neopektosan, Septosan, oraz mazideł rozgrzewających Linimentum Capsici i Spirtus Saponato –camphoratus.

Uwaga !
Tymianek należy dawkować ostrożnie, ponieważ zawiera tymol, związek w większej ilości trujący. Nie należy go podawać kobietom ciężarnym ani osobom z poważnymi dolegliwościami serca, ponieważ mogą wówczas wystąpić zaburzenia krążeniowo – oddechowe, a nawet porażenia układu nerwowego. Jest to szczególnie istotne przy użyciu olejku.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.