Niewielka pospolita roślina występująca w całym kraju na łąkach, miedzach i przydrożach.
Kwitnie od lipca do września. Łatwa do rozpoznania po małych, żywo różowych kwiatach, zebranych na szczycie łodygi.
Tysiącznik można również uprawiać w ogrodzie. Jest rośliną dwuletnią, w pierwszym roku wyrasta mała rozeta liści, w drugim -łodyga z drobnymi liśćmi oraz kwiaty i nasiona. Siać należy tysiącznik zaraz po dojrzeniu nasion, w miejscach słonecznych, o średniej wilgotności. Nasiona zmieszać z piaskiem (10 części), siać do gruntu wilgotnego, ugniecionego, z domieszką próchnicy. Nasion nie przysypywać ziemią, a jedynie nakryć jodłowymi gałązkami, aby ich wiatr nie wyrwał z ziemi.
Zbiór tysiącznika ze stanowisk naturalnych jest zabroniony. Surowiec z roślin uprawianych zbieramy na początku kwitnienia rośliny, kiedy dolne liście jeszcze nie żółkną i nie wysychają. Ścina się całą roślinę wraz z liśćmi rozetowymi, rozpościerającymi się tuż nad ziemią. Zebrane ziele suszy się. Surowcem jest ziele.
Co zawiera tysiącznik pospolity - skład i działanie:
Zile tysiącznika zawiera gorycze (gencjopikryna, erytrocentauryna), alkaloidy (gencjanina), żywice, cukry, kwasy oleanolowy o właściwościach saponinowych.
Ma działanie pobudzające trawienie, wzmaga apetyt, krótkotrwale obniża ciśnienie krwi.
Tysiącznik pospolity zastosowanie w lecznictwie domowym:
Ziele tysiącznika jest stosowane w schorzeniach żołądka na tle upośledzonego wydzielania soku żołądkowego, braku apetytu, niedokwasota, bóle i wzdęcia brzucha, odbijanie się, pomocniczo w kamicy żółciowej.
Tysiącznik pospolity postać leku:
Napar - 1 łyżkę ziela tysiącznika zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem 10 minut, odcedzić. Pic 2 -3 razy dziennie od 1 -2 łyżek naparu przed jedzeniem.
Suchy wyciąg z centurii wchodzi w skład tabletek Calmagina. Ziele centurii bywa często stosowane w mieszankach z surowcami o podobnym działaniu, np. z kłączami tataraku i owocami kminku.
Odwar - 1 łyżkę ziela tysiącznika zalać 1 szklanką ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 2 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić ½ - 1 łyżki odwaru , 1 godzinę przed jedzeniem jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych, pobudzający apatyt i ogólnie wzmacniający. Dzieciom można podawać po ½ - 1 łyżeczki odwaru.
Mieszanka ziołowa:
20 g ziela tysiącznika
20 g ziela drapacza lekarskiego
20 g ziela krwawnika
20 g ziela rzepiku
20 g rozdrobnionego kłącza tataraku
20 g mięty pieprzowej
20 g liści podbiału
1 łyżkę mieszanki ziół zalać jedną szklanką ciepłej wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po 2 – 3 łyżki odwaru, 2 – 4 razy dziennie, jedną godzinę przed jedzeniem, przy niedoborze soku żołądkowego, w złym trawieniu i przy nadmiernej fermentacji, przy braku apatytu i wzdęciach, przy atonii jelit i w skłonnościach do zaparć i w nieregularnym wypróżnianiu.
Uwaga !
Należy pamiętać , że zbyt duże dawki ziela tysiącznika mogą wywołać podrażnienie żołądka i jelit.
Prześlij komentarz