Nowe artykuły

piątek, 22 września 2017

Uczep trójlistkowy - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Uczep trójlistkowy
Uczep trójlistkowy –Uczep trójdzielny, dwuząb (Bidens tripartitus L.)

Ziele do wysokości 90 cm rozpowszechnione w Europie, na północy Azji i w Australii. Występuje pospolicie na całym obszarze Polski.
Rośnie w dużych skupiskach nad brzegami rzek, jezior i stawów, na mokrych łąkach, bagnach, często w rowach melioracyjnych, na glebie mulistej, wilgotnej.

Roślina wykształca prosto wzniesioną, silnie rozgałęzioną ciemnozieloną lub czerwonawą, krótko owłosioną łodygę. Liście ułożone naprzeciwlegle są krótkoogonkowe, 3 -5 –sieczne.

Kwiaty drobne, rurkowe, żółte lub żółtobrunatne, zebrane są w płaskie niewielkie koszyczki, które wyrastają pojedynczo na szczycie pędu i jego rozgałęzień.

Owoc to spłaszczona niełupka, Która ma 2 -4 haczykowate ości, dlatego owoc łatwo przyczepia się do ubrania lub sierści zwierząt – stad nazwa rośliny uczep.

W Polsce oprócz uczepu trójlistkowego rośnie również uczep zwisły( Bidens cernuus ). Jest on znacznie mniejszy od omawianego uczepu trójlistkowego, o żółtych zwisających kwiatach, liściach pojedynczych, owocach z 4 ośćmi (dwuząb jest przeważnie dwuszydlasty). Uczep zwisły nie jest rośliną leczniczą.

Surowcem stosowanym w lecznictwie jest ziele uczepu trójlistkowego, zebrane początkowym okresie kwitnienia rośliny od lipca do września. Ścina się kwitnące wierzchołki do 15 cm, bez grubszych łodyg, suszy w cienkich warstwach.
Surowiec powinien mieć ciemnozieloną barwę, słaby zapach, lekko ściągający i nieco palący smak. Należy pamiętać, że nie wolno tego zioła zbierać z rowów melioracyjnych lub z rowów biegnących wzdłuż szos, a jest to częste miejsce występowania uczepu.

Co zawiera uczep trójlistkowy - skład i działanie:

Ziele uczepu trójlistkowego zawiera flawonoidy, olejek eteryczny, śluz, garbniki, substancje gorzkie, składniki mineralne, kwasy organiczne, witaminę C, karoten.
Ziele działa moczopędnie i usprawnia wydzielanie toksyn z organizmu, również z potem, czyli ma działanie „czyszczące krew” i przeciwzapalne.

Uczep trójlistkowy zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziele uczepu trójlistkowego stosuje się po chorobach, celem szybszego wydalenia substancji szkodliwych powstałych w organizmie podczas leczenia antybiotykami lub innymi lekami syntetycznymi. 
Napary z ziela można stosować do leczenia trądziku, stanów zapalnych skóry i czyraków, a także działanie oczyszczające zioła jest pożądane w leczeniu i profilaktyce łuszczycy.
Stosowanie ziela poprawia funkcjonowanie wątroby i nadnerczy, przyśpiesza przemianę materii, zwiększa odporność organizmu.
Ziele uczepu trójlistkowego bardzo często jest używane do kąpieli przy stanach zapalnych węzłów chłonnych (również na tle gruźlicy).

Uczep trójlistkowy postać leki:

Napar - 1 łyżkę ziela uczepu trójlistnego zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem 15 minut odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po szklance naparu przed jedzeniem.

Napar do kąpieli - 200 g ziele uczepu trójlistnego zalać 5 litrami wrzącej wody pozostawić pod przykryciem 15 minut, odcedzić.
Napar dodać do kąpieli o temperaturze do 38 C, kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 15 minut, można stosować w różnych schorzeniach skóry – w trądziku, zapaleniu skóry, także przy łuszczycy.

Mieszanka kąpielowa z ziela uczepu - zmieszać 100 g ziela uczepu, 20 g rumianku, 20 g liści szałwii. Mieszankę ziół zalać 3 litrami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 stopni, zioła wsypać do płóciennego woreczka zawiązać i włożyć do wanny z wodą, kąpiel powinna trwać około 15 minut .
Kąpiel stosować przy świądzie, trądziku, czyrakach oraz w trudno gojących się ranach a także przy podrażnieniu i zaczerwienieniu się skóry.

Ziołowa mieszanka moczopędna:
25 g ziela uczepu
25 g mięty
50 g ziela rdestu ptasiego
50 g kwiatów wiązówki
50 g kwiatów wrzosu

Zioła dokładnie wymieszać. 3 łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Napar pić 3 razy dziennie po jedzeniu, w kamicy szczawianowej.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.