Nowe artykuły

wtorek, 5 września 2017

Wierzba - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Wierzba
Wierzba biała – (Salix alba L.)
Wierzba krucha – (Salix fragilis L.)
Wierzba laurowa – (Salix petandra L.)

Wierzby są krzewami lub drzewami występującymi w pasie klimatu umiarkowanego w całej Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

W Polsce występują pospolicie wszystkie trzy gatunki wierzby jako drzewa lub krzewy, najczęściej nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przydrożach.

Wierzba kwitnie wczesną wiosną, przed wypuszczenie liści, marcu lub kwietniu. Te trzy gatunki wierzb dostarczają surowca leczniczego, którym jest kora. Zbiera się ja wczesną wiosną z 3 – 4 letnich gałęzi. Czasami uzyskuje się ją również jako produkt uboczny przy korowaniu wierzby koszykarskiej (wikliny).

Korę otrzymuje się z gałązek ciętych przy wyrębie lub ogławianiu drzew. Wybiera się do tego celu gałązki gładkie, usuwając boczne rozgałęzienia i nacina korę tak, by otrzymać przecięte bokiem rurki o długości 20 cm i suszy.
Kora po wysuszeniu jest bez zapachu, a smak ma gorzkawy ściągający. Surowcem jest kora.

Co zawiera wierzba - skład i działanie:

Kora wierzby zawiera glukozydy fenolowe (salikortyna, salicyna), flawonoidy (izosalipurpozyd), garbniki.

Najważniejsze znaczenie ma salicyna która w ustroju rozpada się do kwasu salicylowego, działającego przeciwgorączkowo, odkażająco, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Flawonoidy działają rozkurczowo, moczopędnie i uspokajająco, a garbniki ściągająco.

Wierzba zastosowanie w lecznictwie domowym:

Kora wierzby stosowana bywa w schorzeniach reumatycznych, przy gorączce, w biegunkach i nieżytach jelit, przy nadmiernej pobudliwości nerwowej, migrenach, bezsenności i nerwobólach, a zewnętrznie w formie okładów na trudno gojące się rany, bakteryjne zakażenia skóry, w nadmiernym poceniu nóg.

Wierzba postać leku:

Odwar - 1 łyżkę rozdrobnionej kory wierzbowej, zalać szklanką wrzątku, gotować 10 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki odwaru.
Taki odwar można stosować do kąpieli oraz okładów na ropiejące rany itp.

Odwar z dodatkiem malin - 1 łyżkę rozdrobnionej kory wierzbowej i 1 łyżkę owoców malin, zalać szklanką wrzątku gotować 10 minut, odcedzić. Pić 2 -5 razy dziennie po ½ szklanki odwary.
Kora wierzby wchodzi w skład Reumogranu, Reumosanu, Pyrosanu i Capsiplexu.

Ziołowa mieszanka kąpielowa na nadmierne pocenie:
100 g liści szałwii
50 g rozdrobnionej kory wierzby
25 g rumianku

Mieszankę ziół zalać 4 litrami wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 37 stopni, zioła wyspać do płóciennego woreczka zawiązać i włożyć do wanny, kąpać się około 20 minut.
Po kąpieli nie wycierać się tylko owinąć w duży ręcznik, i położyć się na 30 minut.
Kąpiel stosować przy nadmiernej potliwości, oraz świądzie, pokrzywce i przy innych dolegliwościach skórnych.

Ziołowa mieszanka przeciwgorączkowa:
50 g rozdrobnionej kory wierzby
50 g rozdrobnionego korzenia goryczki
25 g ziela drapacza lekarskiego
25 g rozdrobnionego korzenia mniszka lekarskiego
25 g ziela centurii

Zioła dokładnie wymieszać. 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu, zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 – 3 razy między posiłkami. Do napary można dodawać każdorazowo 1 łyżkę soku lub syropu malinowego.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.