Nowe artykuły

wtorek, 5 września 2017

Wilżyna ciernista - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Wilżyna ciernista
Wilżyna ciernista – (Ononis spinosa L.)

Bylina lub niska krzewinka, która występuje dość często w stanie naturalnym w krajach Europy i Azji w miejscach suchych i piaszczystych.

W Polsce spotykana głównie w zachodnich rejonach kraju, na glebach zasadowych.
Jest to roślina dorastająca do 60 cm wysokości, która ma dołem ścielące się, a górą wzniesione łodygi, opatrzone licznymi cierniami.

Liście trójlistkowe, górne pojedyncze, z towarzyszącymi przylistkami.

Kwiaty motylkowe, różowe, rzadziej białe, wyrastają pojedynczo lub parami w kątach liści. Roślina kwitnie w drugiej połowie maja.

Surowcem leczniczym są korzenie wilżyny wrastające głęboko w ziemię, silnie zdrewniałe i skręcone. Wykopuje się je późną jesienią lub wczesną wiosną w pierwszym lub drugim roku wegetacji. Po oczyszczeniu i wymyciu suszy się je. Korzenie są bardzo twarde, zdrewniałe, walcowate lub skręcone, często spłaszczone i podłużnie bruzdowane. Nie mają zapachu, a smak słodkawy drapiący.

Co zawiera wilżyna ciernista - skład i działanie:

Korzeń wilżyny ciernistej zawiera olejek eteryczny, spinozy, flawonoidy (onnina, dwuhydroononina), trójterpeny, garbniki, kwasy organiczne (cytrynowy), żywice, fitoaglutyniny, pochodne kumaranochromanu, sole mineralne.

Ma dość silne działanie moczopędne, ułatwia wydalanie z organizmu mocznika, chlorku i różnych szkodliwych produktów przemiany materii.

Wilżyna ciernista zastosowanie w lecznictwie domowym:

Korzeń wilżyny ciernistej jest stosowany w zapalnych stanach nerek, dróg moczowych, szczególnie gdy w moczu znajduje się dużo śluzu, krwinek białych i czerwonych. Trzeba dodać że wilżyna nie działa przy ty drażniąco.
Wykorzystywana jest również w kamicy moczanowej oraz pomocniczo w przewlekłym nieżycie przewodu pokarmowego, a także w chorobie reumatycznej i w niektórych chorobach skórnych.

Wilżyna ciernista postać leku:

Odwar - 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni wilżyny zalać szklanką wody – ogrzewać do wrzenia powoli i gotować 3 minuty, następnie pozostawić pod przykryciem na 15 minut, odcedzić. Pić 3 -4 razy dziennie przed posiłkami w małych porcjach, popijając dużą ilością płynów.

Korzeń wilżyny jest składnikiem mieszanek ziołowych, płynu Betasol, granulatu Betagran, pasty Fitolizyna.

Napar - 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia wilżyny wsypać do termosu, zalać 1 ½ szklanki wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 2 godziny. Napar pić po ¼ - 1/3 szklanki, 2 – 4 razy dziennie między posiłkami. Napar ma działanie moczopędne.

Ziołowa mieszanka moczopędna:
25 d rozdrobnionego korzenia wilżyny
25 g strączków fasoli
25 g ziela skrzypu
25 g mięty
50 g liści mącznicy lekarskiej
50 g liści brzozy
50 g rozdrobnionego korzenia lubczyku

Zioła dokładnie wymieszać. 3 łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić do termosu. Pić 3 razy dziennie między posiłkami po 1 szklance, przy kamicy moczowej, zwłaszcza gdy powstają złogi fosforanów, moczanów i szczawianów.

Ziołowa mieszanka na kamice szczawianową:
50 g rozdrobnionego korzenia wilżyny
50 g liści brzozy
50 g kwiatów bzu czarnego
25 g ziela fiołka trójbarwnego
25 g kwiatów robinii akacjowej
25 g strączków fasoli

Zioła dokładnie wymieszać. 3 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 4 ½ szklanki wrzącej wody, naparzać pod przykryciem na parze 20 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić. Napar pić po 2/3 – 1 szklanki, 3 – 5 razy dziennie, w kamicy szczawianowej.

Ziołowa mieszanka na skazę moczanową (dna):
20 g rozdrobnionego korzenia wilżyny
20 g strączków fasoli
20 g słomy owsianej
50 g rozdrobnionej kory wierzbowej

Zioła dokładnie wymieszać. 2 łyżki mieszanki ziołowej zalać 2 ½ szklanki wody, odstawić na 2 godziny do napęcznienia, po tym czasie ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia ale nie gotować, odstawić na 10 minut, przecedzić.
Pić napar po 2/3 szklanki, 3 razy dziennie między posiłkami, przez kilka tygodni przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego we krwi, oraz przy bólach stawowych spowodowanych odkładaniem się moczanów w początkach kamicy moczanowej, oraz w zapaleniu prostaty.

Ziołowa mieszanka na stany zapalne gruczołu krokowego – zmieszać w równych częściach – rozdrobniony korzeń wilżyny
ziele połonicznika
rozdrobnione kłącza pięciornika kurzego ziela
rozdrobnionej kory wierzby
ziela tymianku
ziela skrzypu

zioła dokładnie wymieszać. 1 ½ łyżki mieszanki ziołowej zalać 2 szklankami wody, odstawić na 1 godzinę do napęcznienia, po tym czasie ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia nie gotować , odstawić na 10 minut, przecedzić. Napar pić po ½ - 2/3 szklanki, 3 – 4 razy dziennie miedzy posiłkami.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.