Nowe artykuły

wtorek, 5 września 2017

Wrzos zwyczajny - opis, działanie, zastosowanie w leczeniu i ziołolecznictwie

Wrzos zwyczajny –Calluna vulgaris L.)

Roślina spotykana w pasie klimatu umiarkowanego i zimnego.
W Polsce wrzos rozpowszechniony jest nizinach oraz niższych rejonach górskich. Występuje zwykle na glebach piaszczystych, jałowych, nie znosi wapnia i nawozu.

Tworzy wrzosowiska w suchych lasach sosnowych i brzozowych oraz na porębach leśnych.

Wrzos jest  10-12-letnią, karłowatą krzewinką wysokości od 20 do 80 cm. Wykształca wznoszące się gałązki, gęsto okryte drobnymi równowąskimi liśćmi.

Drobne dzwonkowate, czteropłatkowe różowe, czasami białe, kwiaty zebrane są w wielokwiatowe grona na szczytach gałązek. Roślina kwitnie od lipca do września.

Owocem jest omszona torebka.

Surowcem leczniczym są kwiaty oraz szczyty pędów, które zbiera się w początkach kwitnienia, pod koniec sierpnia, ścina się górne części rozkwitających gałązek, a następnie suszy, które po ususzeniu słabo pachną i mają gorzkawy smak. Surowcem są kwiaty i ziele.

Co zawiera wrzos - skład i działanie:

Surowiec zawiera glikozydy fenolowe, głównie arbutyna i metyloarbutyna, nieco olejku eterycznego, flawonoidy, garbniki, aminokwasy, kwasy organiczne (cytrynowy, fumarowy), trójterpeny (kwas ursolowy), substancje gorzkie, śluzy, składniki mineralne, (kadm, magnez, mangan, żelazo), sole mineralne z dużą ilością krzemionki.

Ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwreumatyczne i uspokajające.

Wrzos zastosowanie w lecznictwie domowym:

Ziele wrzosu stosuje się w przewlekłych nieżytach dróg moczowych, zapaleniu miedniczek nerkowych i nerek oraz kamicy nerkowej.
Zalecany jest jako środek odtruwający w niektórych zaburzeniach przemiany materii, w chorobach skórnych, np. egzemie, w trudno gojących się ranach, w gośćcu., oraz pomocniczo przy chorobach reumatycznych, chorobach wątroby i bezsenności.

Wrzos postać leku:

Napar na zimno - 2 - 3 łyżki ziela wrzosu zalać 2 szklankami letniej przegotowanej wody, pozostawić na 8 godzin, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po ½ szklanki naparu.
Odwar. 1 łyżkę kwiatów lub 11/2 łyżki ziela wrzosu zalać 2 szklankami wody gotować 5 minut, odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po 1/3 szklanki odwaru.

Ziołowa mieszanka o działaniu moczopędnym - zmieszać w równych częściach 
kwiaty wrzosu
kwiaty chabru bławatka
kwiaty wiązówki
liście brzozy
ziele połonicznika

Zioła dokładnie wymieszać. 3 łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, ale nie gotować, odstawić na 15 minut, przecedzić do termosu. Napar pić po 2/3 – 1 szklanki, 3 – 4 razy dziennie między posiłkami.
Napar działa moczopędnie i odkażająco na drogi moczowe, a zwłaszcza na pęcherz, a także w kamicy moczanowej.

Ziołowa mieszanka w kamicy moczowej :
50 g kwiatów wrzosu
50 g kwiatów wiązówki
50 g ziela rdestu ptasiego
25 g ziela uczepu trójlistkowego
25 g mięty pieprzowej

Zioła dokładnie wymieszać. 3 łyżki mieszanki ziół zalać 3 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Napar pić po 2/3 – 1 szklanki, 3 razy dziennie po jedzeniu, przy kamicy szczawianowej.

Ziołowa mieszanka ma zakażenie dróg moczowych :
50 g kwiatów wrzosu
50 g kwiatów nagietka
25 g kwiatów kasztanowca
25 g rozdrobnionego korzenia omanu
25 g ziela tymianku
25 g kwiatów bzu czarnego

Zioła dokładnie wymieszać. Do termosu wsypać 2 ½ łyżki mieszanki ziołowej, zalać 3 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę.
Napar pić po 2/3 szklanki 3 – 4 razy dziennie.
Napar działa jako środek bakteriobójczy, przeciwkrwotoczny, przeciwzapalny, oraz wzmacniający naczynia włosowate, przy ostrym i przewlekłym infekcyjnym zapaleniu dróg moczowych, a także w nieżycie żołądka i jelit.

Ziołowa mieszanka na zapalenie miedniczek nerkowych :
50 g kwiatów wrzosu
100 g liści borówki brusznicy
50 g ziela skrzypu
20 g liści brzozy
20 g liści orzecha włoskiego

Zioła dokładnie wymieszać. 2 łyżki mieszanki ziół, zalać 2 ½ szklanki wody odstawić na 1 godzinę do napęcznienia. Po tym czasie gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 3 minuty, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić po ½ - 2/3 szklanki, 3 – 4 razy dziennie między posiłkami.

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2014 Zioła dobre na wszystko.